KATEGORİLER & SINIFLANDIRMA

Freeathlon Bireysel Yarışlar

Her sporcunun bireysel olarak katılacağı ve ​4 disiplini sırasıyla tamamlayacağı bu kategoride sporcular en kısa sürede tüm parkurları bitirmeye çalışır.

Bireysel kategoride parkur mesafeleri aşağıdaki gibidir:
Yüzme: 0,5 km
Bisiklet: 15 km
Koşu: 5 km

Yarış sonunda derecelendirme Kadınlar ve Erkekler olmak üzere iki kategoride gerçekleşir. Her katılımcıya zaman ölçümü için çipli bilekli verilir. Verilen çiplerin ayak bileğine takılması gerekmektedir.

Freeathlon Bayrak Yarışları

3 kişilik takımlar ile yarışılan bu kategoride takım içindeki her sporcu ayrı disiplinlerde yarışır. Takımlar sadece erkek, sadece kadın ve mix olmak üzere 3 ayrı kategoride derecelendirilir. Disiplinler arası geçiş alanlarında değişim için ayrılan bölgede bayrak devri gerçekleşir. Bayrak olarak çipli bileklik kullanılır. Bilekliği alan yarışmacı sıradaki parkur ile devam eder.

Son disiplini tamamlayan koşucu takımının genel süresini belirler. Değerlendirme, takımların elde ettiği toplam süre göz önünde bulundurularak yapılır.

Bayrak Yarışı Takımlar kategorisinde parkur mesafeleri aşağıdaki gibidir:
Yüzme: 0,5 km
Bisiklet: 15 km
Koşu: 5 km

Fun-Race Kids

Fun-Race Kids yarışı etkinlik sahilinde çocuklara özel olarak kurulan macera parkurunda gerçekleşir. Yarış içinde yüzme ya da bisiklet yoktur. Çocuklar kumsal üzerine kurulu çeşitli küçük engelleri aşma, su birikintilerinden geçme, lastiklerden oluşan engelleri aşma, ip engellerin altından geçme gibi etkinliklerin art arda sıralandığı parkuru en hızlı şekilde tamamlaya çalışır.

6 - 7 yaş (2010/2011 doğumlular)
8 - 9 yaş (2008/2009 doğumlular) 
10 - 11 yaş (2006/2007 doğumlular) olmak üzere 3 ayrı kategoride tasnif gerçekleşir.Her kategoride dereceye giren ilk 3 minik sporcuya sürpriz küçük hediyeler ve madalya verilir.